IUVENTUS CANTI 2024

Programme for categories I, II, and III

21 April 

18:00 – 21:00 Registration and drawing the order of competitors  

19:00 Individual rehearsals with accompanists

 

22 April   

08:00 – 09:00 Registration and drawing the order of competitors             

09:30 The opening of 23 th IUVENTUS CANTI
          1st round – Category I                                                             

10:45 Announcement of the results of the round I of competition – Category

10:45 1st round – Category II                                                             

12:00 Announcement of the results of the round I of competition – Category II

12:00 1st round – Category III                                                                   

13:00 Lunch                                                                       

13:15 Announcement of the results of the round I of competition – Category III                                                                                                   

14:30 2nd round – Categories I, II, III                                             

17:00 Seminar meeting                                                                     

18:00 Announcement of the results and concert of winners

The program is preliminary. Program change reserved.

 

Programme for categories IV, V

 22 April    

18:00 – 21:00 Registration and drawing the order of competitors  

19:00 Individiual rehearsals with accompanists

 

23 April   

08:00 – 09:00 Registration and drawing the order of competitors             

09:30 1st round – Category IV

1300 Lunch

15:00 1st round – Category V

18:00 Announcement of the results in the 1st round of the competition

 

24 April  

09:00 2nd round – category IV

13:00 Lunch

14:00 2nd round – category V 

17:00 Announcement of the results and the concert of winners

 

Programme for categories VI, VII

24 April   
18:00 – 21:00 Registration and drawing the order of competitors  

19:00 Individual rehearsals with accompanists

 

25 April    

08:00 – 09:00 Registration and drawing the order of competitors           

09:30 1st round – Category Vi

13:00 Lunch

15:00 Announcement of the results in the 1st round of the competition – category VI

15:00 1st round – Category VII

19:00 Announcement of the results in the 1st round of the competition – category VII

 

26 April  

10:00 2nd round – category VI

13:00 Lunch

14:00 2nd round – category VII

18:00 Announcement of the results and the concert of winners

 

The program is preliminary. Program change reserved.